‎‏‎‎‎‎‎‎‏‏‎‎‎‎‎‎‎‎‏‎‎‏‎‎‎‏‏‏‏‏‏‏‏‏‎‏‎‏‎‎‏‎‎‏‎‎‏‎‎‏‏‏‎‎‏‎‎‎‏‏‎‎‏‎‏‏‎‎‏‏‎‏‏‎‎‎‏‎‏‏‏‎‎‏‏‏‎‏‏‎‎‏‎15.oktobris - ‏‎‎Starptautiskā krājaizdevu sabiedrību diena ‎‏‎‎‏‎

Post date: Oct 15, 2009 10:30:50 AM

Jau vairāk nekā 150 gadus krājaizdevu sabiedrības nodrošina saviem biedriem pieeju finanšu pakalpojumiem visā pasaulē. Uz biedriem orientētās un biedru vadītas, krājaizdevu sabiedrības iesaista visus biedrus lēmumu pieņemšanā, vienlaicīgi izglītojot cilvēkus un ļaujot viņiem uzlabot savu dzīvi, saņemot kredītu vai uzkrājot naudu noteiktam mērķim.

Krājaizdevu sabiedrības ir unikālas organizācijas, to galvenais mērķis nav peļņas gūšana un pēc iespējas lielāku dividenžu izmaksa paju turētājiem, bet gan labums, ko no līdzdarbošanās kooperatīvā gūst katrs tā biedrs, izmantojot kooperatīva sniegtos pakalpojumus un kopīgiem spēkiem sagādātās iespējas. Tieši sadarbība ļauj cilvēkiem kopīgiem spēkiem panākt daudz vairāk, nekā viņi varētu izdarīt katrs atsevišķi. Tas šodien ir svarīgi jebkurā dzīves jomā, sevišķi naudas lietās.

Pirmie kooperatīvi parādījās 19.gadsimta 40-tos gados, kad darba cilvēki Eiropā kopīgiem spēkiem centās pārvarēt ekonomiskās grūtības. Pierādot savu dzīvotspēju, krājaizdevu sabiedrības ideja pārcēlās pāri okeānam. Demokrātiskais vadības stils un drošība ar katru gadu piesaistīja vairāk un vairāk cilvēku, līdz 1927.gadā krājaizdevu sabiedrību kustības piekritēji nolēma pirmo reizi svinīgi atzīmēt savus panākumus. Bet pieaugot krājaizdevu sabiedrību kustības pozitīvajai ietekmei, sākot ar 1948.gadu tika nolemts katru gadu oktobra trešo ceturtdienu atzīmēt visā pasaulē kā starptautisko krājaizdevu sabiedrību dienu.

Šogad, 15.oktobrī to svinēs vairāk nekā 186 miljoni cilvēku 97 pasaules valstīs, tai skaitā arī Latvijas krājaizdevu sabiedrību biedri. Par šī gada Krājaizdevu sabiedrību dienas vadmotīvu izvēlēta TAVA NAUDA. TAVA IZVĒLE. TAVA KRĀJAIZDEVU SABIEDRĪBA. Izdevīgums, drošība, uzticība, piedāvāto finanšu pakalpojumu augstais līmenis – tie ir daži no iemesliem, kāpēc miljoni cilvēku visā pasaulē izvēlas krājaizdevu sabiedrību.

Latvijā pirmās krājaizdevu sabiedrības sāka veidoties 19.gadsimta otrajā pusē, un to skaits jau tuvākajā laikā bija sasniedzis vairākus simtus. 1940.gadā, mainoties varai valstī, Latvijas krājaizdevu sabiedrības bija spiestas pārtraukt savu darbību. Bet 1995.gadā krājaizdevu sabiedrību kustība tika atjaunota, kad tika piereģistrēta pirmā pēc valsts neatkarības atgūšanas krājaizdevu sabiedrība “Dzelzceļnieks KS”. Pirmskara laika tradīcijas turpina attīstīties: krājaizdevu sabiedrību skaits Latvijā turpina augt un vairākas darbojošās krājaizdevu sabiedrības svinīgi atzīmē simts gadu jubilejas, uzskatot, ka turpina savu priekšgājēju lietu.

Šodien Latvijā ir 35 krājaizdevu sabiedrības, 7 no kurām darbojas Rīgā un 28 ārpus galvaspilsētas. Gandrīz 25 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju jau ir šo finanšu kooperatīvu pakalpojumu saņēmēji. Kopējie krājaizdevu sabiedrību aktīvi ir 9,6 milj.latu, izsniegto kredītu kopsumma pārsniedz 8,1 milj.latu un piesaistītie noguldījumi sastāda 6,3 milj.latu.

LKKSS sveic savus biedrus Starptautiskajā krājaizdevu sabiedrību dienā!